Seniorgolf 2026-07-01
Juli månads första Seniorgolf fick påbörjas i ett väder bestående av ett kortvarigt regn som sedan övergick till att vara ett bra golfväder. Kan det vara svaret på många fina resultat, eller kan det vara att antalet spelade golfrundor börjar ge utslag i en för många stigande formkurva?
Sedan ska vi rikta ett tack till Fredrik och hans gubbar/grabbar, för nog är banan i ett väldigt bra skick.
Roligt att det går bra men ändå, det roligaste är ändå att vi har trevligt, och det är känslan som finns på Lugnets golfbana.
Hur gick då ”tävlingen”?
Resultaten var riktigt bra, eller vad sägs om 15 spelare under 70 slag? Utan att kvalitéts säkra påståendet, så är det nog en av de allra bästa omgångarna.
B-klassens segrare denna gång blev Marita Alsholt (62 slag), vilket var personbästa! Applåder för det.
Två resp. tre slag efter kom Elisabet Billfalk och Elisabeth Modig, kvinnlig dominans i B-klassen denna gång. Snyggt jobbat!
Herrskapet Billfalk hade en bra dag på banan, för A-klassens segrare blev Lennart Billfalk med 65 slag. På andra plats Tommy Halvardsson (66) och Stefan Billström (67). Kepsen av för dessa herrar.
Och inte nöjde sig Stefan Billström med en andraplats inte, Stefan såg även till att komma närmast hål idag på hål nio. 3,90 saknades för att det skulle resulterat i en HIO.
Tyvärr var det lite strul med att betala vid anmälningstillfället till dagens tävling, men den detaljen är åtgärdad så fortsätt gärna betala när ni anmäler er.
Och så slutligen tack till alla deltagare, samtliga resultat rapporterades in via ”Live Scoring”, glädjande och tidsbesparande.
Nästa onsdag kör vi på hemmaplan igen, så passa då på att delta och finslipa formen innan kommande Golfveckan.
Och försök gärna värva fler seniorer att delta i våra aktiviteter, och tveka inte att höra av er om ni har idéer eller åsikter, det tar vi i seniorkommittén gärna mot.
Hoppas vi plus några till ses på onsdag!
Välkomna!

Hans Hellgren, Bo Pettersson och Gilberth Lundquist poserar innan herrarna tar sig an hål sex.

Margareta Carlsson i väntan på sin tur.

Och så var det dags för prisutdelning.


