Seniorgolf 2026-09-02
Idag (2/9) fick vi äran att besöka Högbo Golfklubb, vilket uppenbart var en uppskattad utflykt, då hela 54 spelare fanns med på startlistan, vilket är deltagarrekord för denna säsong. Så roligt och det finns ett uttryck som heter, ”rekord är till för att slås”, det tycker jag vi tar till oss!
Högbo bjöd oss på en alldeles fantastiskt fin höstdag, perfekt för golfspel, trots att morgonen började med fläckvis så tjock dimma att t.o.m. flyttfåglarna troligen skulle sett desorienterade ut, om man kunnat se dem.
Inga särskilda händelser finns att rapportera från dagens spel, det mesta rullade på. I vanlig ordning presterades ett helt gäng med par, en och annan Birdie, varav en Birdie var ytterst nära att bli en Eagle. Det var Hans Lindströms andra slag på hål 18, som var motsvarande en talgoxes längd från att rulla i, och därmed resulterat i en Eagle.
Vad att säga om resultaten då!
Likt förra veckan var det idag ingen tävling, närmast hål, den utmaningen återkommer nu när vi spelar i Älvkarleby.
I B-klassen blev det en mycket jämn tätstrid, där Elisabeth Modig blev den som segrade.
B-klassen
Elisabeth Modig (72 slag)
May-Gun Ferm (73 slag)
Hans Lindström (74 slag)
Urban Ling (74 slag)
I A-klassen var det Björn Grönberg som hade prickat in dagsformen och erövrade första platsen.
A-klassen
Björn Grönberg (69 slag)
Svante Andersson (71 slag)
Åsa Sundell (72 slag)
Göran Westlund (73 slag)
Så har vi avklarat säsongens sista seniorgolf, på ”bortaplan”. Nu återstår det 3 omgångar på ”hemmaplan” innan Seniorgolfens säsong 2026 avslutas onsdagen den 30/9.
För den uppmärksamme som nu höjer ett ögonbryn över att avslutningen var satt till den 7/10, så är det en helt korrekt iakttagelse, men inte nu längre, för nu är det 30/9 som gäller.
Det innebär att omgången som spelas 23/9 är den sista som kan påverka Order Of Merit!
Så då gäller det att ha fyllt bagen med de bästa klubborna och det bästa bollarna, om de nu inte tagit egna vägar ut i skogen eller ner i något vatten.
Nu är det en vecka kvar tills vi ses nästa gång, för det vill väl ingen missa?

Vy över putting green och hål 1.

Hans Lindström sätter putten som ger honom en Birdie. Men nog var det nära en Eagle!

Göran Westerlund och Hans Lindström kopplar av efter dagens runda.


